Home > Uudised > Saskin

Saskin

august 23rd, 2011

img_6530v.jpg

Olen kuulnud, et mõned leonbergerite omanikud on pannud imeks minu Mossu viimast paaritust, et miks ma ei kasutanud Saskini asemel mõnda teist nooremat koera.

Kindlasti ei tea ka paljud seda, et ma ei ole väga algaja kasvataja. Minu kennelis on üles kasvanud 6 kaukaaslaste pesakonda, kolm yorkide pesakonda ja nüüd siis, kui kõik hästi läheb, ka kolmas leonbergerite pesakond.

Miks ma siis Saskinit kasutasin…

Kui vaadata ajaloos tagasi, millist tüüpi olid leonbergerid tõu aretuse alguses ja ka näiteks eelmise sajandi alguses, siis Saskin esindab just seda vanema põlve leonbergeri-tüüpi, mis mulle meeldib. Tal ei ole pea nii raske ja koon nii massiivne,  kolmnurkne ja lõtvade huultega, nagu viimasel ajal kipuvad olema mastifi-tüüpi leonbergeritel.

Saskin on praegu seitsme aastane ja tema huultel pole veel märgata mingit pigmendi kadu. Nagu olete võibolla märganud, leonbergeritel on viimasel ajal olnud palju probleeme just halva pigmendiga, roosade mokkadega noori leonbergereid on päris palju. Seda on ka näitustel mitmedki tõugu hästi tundvad kohtunikud rõhutanud.

Kui juba välimiku peale minna, siis tahaks ära märkida ka saba hoiaku, kas olete pannud tähele, kui paljudel koertel on kõverad, rõngas sabad.

Saskinil on sirge saba, hea selg ja hea esirind, kenat värvi karva tüüp. Vaatamata vanusele on ta ääretult vitaalne koer ja kui hästi ta liigub! Väga tähtsaks pean ma ka seda, et seitsme aastane koer ei ole veel hall!

Iseloomust nii palju, et olen Saskiniga viimase paari aasta jooksul väga palju kokku puutunud ja tal on täpselt selline iseloom, mis on omane isasele koerale.

Nii ja nüüd räägime siis kataraktist!

Katarakti vorme on päris palju. Saskinil on kortikaalne katarakt, mis ei asetse silmapõhjas, vaid silma läätse esiosal. See on selline katarakti vorm, mis võib tekkida koertel vanusest tingituna. Põhjuseks võib olla ka mingi vanem silmatrauma, põletik.

Dr. Ülle Kell kirjutas Saskini kataraktist nii:

31.01.2011 teostasin pärilike silmahaiguste uuringu isase leonbergerile KINGLORD’S MR ALEXANDER

Silmauuringul olid silmapõhi ning silma eesmised osad (silmalaud, sarvkest, iiris) patoloogilise leiuta, kuid mõlema silma läätses diagnoosisin eesmise kortikaalse katarakti.

Kirjanduse andmetel loetakse leonbergeritel pärilikuks läätse tagumise pooluse subkapsulaarset katarakti (i.k posterior polar subcapsular cataract). Selline katarakt asub on läätse läbiva pikitelje tagumises osas, läätse kihnu all.

Kõnealusel koeral paikneb katarakt läätse ekvaatori lähedal läätse eesmise poole koores (i.k. anterior cortical).

Sellist katarakti ei peeta pärilikuks.

Saskini õdedel, vendadel, vanematel ja ka lähisugulastel pole esinenud mingeid silmaprobleeme.

Soomes on sellise silmaprobleemiga paaritus lubatud, kui vastassugupoole silmad on terved ja Mossu silmad on terved.

Plaanisin seda paaritust juba ammu ja nõu küsisin mitmetelt, väga palju kogemusi omavatelt leonbergerite kasvatajatelt. Kõik kiitsid selle kombinatsiooni väga väga heaks, lisades, et sugupuus on mitmeidki häid vanu liine ning mitmeid tuntuid ja tunnustatuid leonbergereid.

Ma ei kavatse enam kunagi hakata lahkama ja õigustama siin kodulehel oma otsuseid, sest nendes olen ma kindel! See siin on esimene ja viimane kord. Need on minu otsused, minu valikud ja ka minu vastutus.


marju Uudised

Comments are closed.